Saturday, July 4, 2015

გაკვეთილის გეგმა რუსულ ენაში

თემა: რა არის ეკოლოგია?

მიზანი: წაიკითხავს და გაიგებს ტექსტს,ეცოდინება სიტყვა ეკოლოგიის მნიშვნელობა, გამოიყენებს ბრძანებით კილოს,გაიმდიდრებს ლექსიკურ მარაგს და გამოიყენებს ახალ სიტყვებს წინადადებებში

მისაღწევი შედეგი და ინდიკატორები:

უცხ.ს II.7. მოსწავლე ფლობს ხმამაღალი კითხვის უნარს.

  • გარკვევით და გამართულად კითხულობს ნაცნობ ტექტს.


უცხ.ს II.12. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს თხრობითითი ტექსტი ( ცხოვრებისეული ისტორია, მოგონება, დღიური ).

  • ამოიცნობს მთავარ თემას/საკითხებს
  • ამოიცნობს ფაქტობრივ ინფორმაციას.

უცხ.ს II.15. მოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კითხვის მიზანი და შესაბამისად გამოიყენოს კითხვის სხვადასხვა ტექნიკა ( გაცნობითი, შესწავლითი, ძიებითი )

  • გადაიკითხავს ტექსტს, ყურადღებას არ ამახვილებს უცხო სიტყვებზე, ეყრდნობა ნაცნობ სიტყვებს ზოგადი შინაარსის ამოსაცნობად.

უცხ.ს II. 20. მოსწავლე იცავს წერობილითი სტრუქტურას, ფლობს და იყენებს ელემენტარულს ენობრივ ფორმებს.

  • სათანადოდ იყენებს ნასწავლ ლექსიკურ ერთეულებს

უცხ.ს II.21. მოსწავლე შეუძლია მიმართოს წერის სათანადო სტრადეგიებს.

  • მოიძიებს და თავს უყრის აუცილებელ სასწავლო რესურსებს (მაგ> ლექსიკონს, ნიმუშს, გრამატიკულ ცნობარს და სხვა).

აქტივობები:

აქტივობა 1. პროვოცირება 3წთ
მიზანი: ყურადღების მობილიზება მაპროვოცირებელი შეკითხვის დასმით.
მასწავლებელი სვამს კითხვას იცით თუ არა რა არის ეკოლოგია?

აქტივობა 2. ტექსტის კითხვა 10წთ
მიზანი: ამოიცნოს  ფაქტობრივი ინფორმაცია


აქტივობა 3. კითხვა- პასუხი 5წთ
მიზანი: წაკითხულის გააზრება.

აქტივობა 4. პრეზენტაცია, ახალი მასალის ახსნა 15წთ
მიზანი: გაიგოს სიტყვა ეკოლოგიის მნიშვნელობა,შეძლოს ბრძანებითი კილოს წარმოება და წინადადებების შედგენა,

აქტივობა 5.წერა 10წთ 
მიზანი: გამოიყენოს ბრძანებითი კილო წინადადებებში

საშინაო დავალება: 2წთ  დავალებაN2, N3 ახალი სიტყვების გამოყენებით წინადადებების შედგენა.

შეფასება: განმსაზღვრელი (საკლასო მუშაობის სქემის მიხედვით)

რესურსები: კომპიუტერი, პროექტორი, სახელმწღვანელო რუსული ენა სII, სამუშაო რვეული.

Friday, July 3, 2015

პროექტი


  1. პროექტის სახელწოდება: ჩვენ ვიცავთ ბუნებას
  2. პროექტის მთავარი იდეა (თემა) 1 2 წინადადებით: დავიცვათ და გავუფრთხილდეთ ბუნებას
  3. პროექტის აქტუალობა:დღეს ბევრმა არ იცის ბუნებაში მოქცევის წესები,ანაგვიანებენ და აბინძურებენ გარემოს,რითაც საფრთხეს უქმნიან ფლორას და ფაუნას
  4. პროექტის მიზნები: მოსწავლეები შეისწავლიან ბუნებაში მოქცევის წესებს,დახატავენ პლაკატებს და მოიფიქრებენ ლოზუნგებს თუ როგორ უნდა მოვიქცეთ ბუნებაში რა არ უნდა გავაკეთოთ,რათა ბუნება არ დაბინძურდეს და არ დანაგვიანდეს,როგორ უნდა მოვიქცეთ,რომ ზიანი არ მივაყენოთ ფლორას და ფაუნას
  5. მონაწილეთა ასაკი:13-14 წლის
  6. ვადები/ხანგრძლივობა:ერთი კვირა
  7. მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები, რაც შეიძლება შეიქმნას: მოსწავლეები გააკეთებენ პლაკატებს თემაზე ''გავუფრთხილდეთ ჩვენს საერთო სახლს "დედამიწას",გააკრავენ პლაკატებს დერეფანში კედელზე,კლასში გაკვეთილზე გააკეთებენ პრეზენტაციას(სლაიდ შოუ),ლოზუნგებით მოუწოდებენ სხვებს გაუფრთხილდნენ ბუნებას,აიმაგლებენ მოქალაქეობრივ თვითშეგნებას და გააცნობიერებენ საკუთარ პასუხისმგებლობას ბუნების წინაშე
  8. პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები: დიდი ზომის ფურცლები,ფლომასტერები,კომპიუტერი
  9. პროექტის მსვლელობა (ძირითადი აქტივობები)
  10. საგნებთან/საგნობრივ ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი:
  11. პროექტის ხელმძღვანელი (მასწავლებელი): ლია კაკულია
  12. ხელმძღვანელის ელ.ფოსტა: likakakulia3@gmail.com
  13. პროექტის ვებ-გვერდი/ბლოგი : liakakulia1blogspot.com